Southend Chess Club Title

Results 2018/19 Index    Southend League Perriman Cup - 2nd Team    Southend League Perriman Cup - 3rd Team

Last updated 22/08/19

Results 2018/19 - Southend League Division 2 - 3rd Team

DateOpponentsH/AScore
30/10/18Thurrock IA0-6
19/11/18Basildon IIIH6-0Match defaulted by Basildon III
05/12/18Temple Sutton IIA3-3
04/02/19Thurrock IIH2-4
11/03/19Thurrock IH2-3
25/03/19Temple Sutton IIH2-3
09/04/19Thurrock IIA1-4
25/04/19Basildon IIIA3-2

The latest league table is on the Southend & District League website.

 
Thurrock I30/10/18Southend III
1Joe Derrett (W)15910Steve J Haggerty106
2Miroslaw Wysocki15310Doris G Randell86
3Michael D Bradford12910James I Courtenay62
4Howard Nortone12010Alan H Wilson62
5Dan Ball10710John R Chapman60
6Malcolm K Crane10410Default0
60
Average Grade128.775.2
Average Performance143.665.2
 
Southend III19/11/18Basildon III
60def
 
Temple Sutton II05/12/18Southend III
1Gary M Perks (B)122Nick J Lacey120
2Ashley Carr11701Steve J Haggerty106
3Ethan Yau9210Christopher Wray97
4Isha Aggarwal-Stanbridge7601Doris G Randell86
5Gordon Deuchars72Dennis M Thompson79
6Matthew Davis5010William U Bremner58
33
Average Grade88.291.0
Average Performance91.088.2
 
Southend III04/02/19Thurrock II
1Steve J Haggerty (W)10610Malcolm K Crane104
2Christopher Wray9701Dan Ball107
3Doris G Randell8601Richard Ball96
4Dennis M Thompson7901Alan Hazell86
5John R Chapman6001Frank A Sealey88
6Alan H Wilson6210Frank C Wilkins84
24
Average Grade81.794.2
Average Performance77.598.3
 
Southend III11/03/19Thurrock I
1Nick J Lacey (B)12010Joe Derrett159
2Steve J Haggerty10601Michael D Bradford129
3Dennis M Thompson79Derek Reynolds114
4John R Chapman6001Malcolm K Crane104
5Alan H Wilson6210Dan Ball107
6Stuart Pithers5301Frank A Sealey88
23
Average Grade80.0116.8
Average Performance107.089.8
 
Southend III25/03/19Temple Sutton II
1Steve J Haggerty (B)106Urbi Modhura132
2Doris G Randell8601Ashley Carr117
3Dennis M Thompson7910Purba Audhora108
4Peter H Billson7201Ethan Yau92
5John R Chapman6010Isha Aggarwal-Stanbridge76
6William U Bremner5801Matthew Davis50
23
Average Grade76.895.8
Average Performance87.585.2
 
Thurrock II09/04/19Southend III
1Michael D Bradford (W)12910Steve J Haggerty106
2Malcolm K Crane104Doris G Randell86
3Dan Ball10710John R Chapman60
4Marcin Daczkowski10410James I Courtenay62
5Matei Coserue3001Alan H Wilson62
6Derek Reynolds11410Default0
41
Average Grade98.075.2
Average Performance97.073.0
 
Basildon III25/04/19Southend III
1Lakshan Siddharth (B)107Steve J Haggerty106
2Andrew Daniel9501Christopher Wray97
3William T Rippon9410Doris G Randell86
4Shyam Chattie80John R Chapman60
5Default001Alan H Wilson62
6Default000Default0
23
Average Grade94.082.2
Average Performance87.394.0

Results 2018/19 Index    Southend League Perriman Cup - 2nd Team    Southend League Perriman Cup - 3rd Team