Southend & District Chess League Title

Last updated 12/09/16

Archive - Individual Competition Winners

YearSeniorSenior PlateJuniorSummer Blitz
1968/69S Cranmer
Rayleigh
1969/70ME Wren
Unats
1970/71T Martin
Southend
1971/72G Taylor
Southend H.S.
1972/73PF Taylor
Southend
1973/74PF Taylor
Southend
1974/75AD Cooke
Southend
PGW Helliwell
Rayleigh
1975/76PF Taylor
Southend
RT Gooch
Westcliff Baptists
1976/77PF Taylor
Southend
TM Graham
Ford & Southend
1977/78AT Erdal-Smith
Rayleigh
D Moreton
Westcliff Baptists
1978/79AF Downham
Westcliff Baptists
R Clark
Thorpe Bay
1979/80AF Downham
Westcliff Baptists
AJ Parsons
Ford
1980/81KW Clow
Hadleigh
A Rogerson
Rayleigh
1981/82AF Downham
Hadleigh
R Dean
Westcliff Baptists
IJ Sutton
Rayleigh
1982/83IJ Sutton
Rayleigh
DB Paul
Westcliff Baptists
1983/84P Walker
Southend
M Blyth
Hadleigh
SL Wedlock
Southend
1984/85IJ Sutton
Rayleigh
M Blyth
Hadleigh
1985/86KW Clow
Hadleigh
SL Wedlock
Southend
JP Baptie
Rayleigh
1986/87RA Brown
Rayleigh
AJ Hurley
Westcliff
RA Brown
Rayleigh
1987/88S Harwood
Customs
PL Williamson
Rayleigh
S Ansell
Southend
1988/89D Raeburn
Westcliff
S Harwood
Customs
-
1989/90D Raeburn
Westcliff
M Blyth
Westcliff
JA Greer
Southend
1990/91JA Greer
Southend
RC Petherick
Rayleigh
JA Greer
Southend
1991/92KW Clow
Hadleigh
S Harwood
Customs
SS Armour
Southend
1992/93M Blyth
Westcliff
AS Kochen
Hadleigh
1993/94KW Clow
Hadleigh
DB Paul
Southend
1994/95M Blyth
Westcliff
AJ Parsons
Southend
1995/96SL Wedlock
Southend
BDA Fraser
Southend
1996/97KW Clow
Hadleigh
S Harwood
Southend
1997/98A Drake
Hadleigh
BS Sheppard
Basildon
1998/99H Grist
Southend
JP Gazzard
Rayleigh
1999/00PA Paxton-Doggett
Southend
K Hughes
Rayleigh
2000/01GA Worsfold
Rayleigh
AS Kochen
Hadleigh
2001/02MJ Bridger
Hadleigh
AS Kochen
Hadleigh
2002/03EJ Lutton
Basildon
EP Morris
Westcliff
2003/04JP Baptie
Rayleigh
DJ Payne
Shell
2004/05JP Baptie
Rayleigh
JA Lutton
Basildon
2005/06JP Baptie
Rayleigh
JA Lutton
Basildon
2006/07JP Baptie
Rayleigh
JA Lutton
Basildon
ID Gilbert
Southend
2007/08JP Baptie
Rayleigh
KA Wilcox
Westcliff
TA Byram
Temple Sutton
2008/09MJ Seabourne
Southend
FR Whitefield
Southend
SL Wedlock
Southend
2009/10JP Baptie
Rayleigh
TA Byram
Temple Sutton
A Gedvilas
Basildon
2010/11JP Baptie
Rayleigh
MK Crane
Thurrock
T Peterson
Southend
2011/12JP Baptie
Rayleigh
SA Clarke
Basildon
PR Laundy
Basildon
2012/13DJ Millward
Basildon
TA Byram
Temple Sutton
SA Clarke
Basildon
2013/14JP Baptie
Rayleigh
FR Whitefield
Southend
SA Clarke
Basildon
2014/15D Kraszewski
Basildon
FR Whitefield
Southend
JB Howson
Rayleigh
2015/16JP Baptie
Rayleigh
J Winiberg
Southend
YearSeniorSenior PlateJuniorSummer Blitz
 
YearLightningRussell TrophyHadleigh Cup
1969/70T Wardell
Unats
1970/71Leigh Youth Centre
1971/72Gaslight
1972/73CJ Oates
Customs
1973/74E Woods
Westcliff Baptists
1974/75KW Clow
Hadleigh
DG Cannan
Rayleigh
1975/76M Fleury
Southend
D Fanning
St Thomas More
1976/77AT Erdal-Smith
Rayleigh
R Wilshen
Westcliff Baptists
1977/78JG Cooper
Rayleigh
E Hayman
British Rail
1978/79AF Downham
Westcliff Baptists
H Johnstone
Rayleigh
1979/80KW Clow
Hadleigh
K Weatherley
Thorpe Bay
1980/81MS Twyble
Maplin
C Hutchinson
Westcliff HS
1981/82AJ Parsons
Ford
RC Petherick
Rayleigh
1982/83GA Worsfold
Rayleigh
A Drake
Hadleigh
1983/84IJ Sutton
Rayleigh
CJL Rozario
Rayleigh
1984/85IJ Sutton
Rayleigh
M Waldock
Customs
1985/86-PGW Helliwell
1986/87AJ Parsons
Southend
RT Gooch
Westcliff
1987/88JP Baptie
Rayleigh
RB Hobell
Rayleigh
P Walker
Customs
1988/89D Raeburn
Westcliff
GA Worsfold
Rayleigh
KW Clow
Hadleigh
1989/90-H Tarry
1990/91-PGW Helliwell
1991/92SL Wedlock
Southend
SL Wedlock
Southend
1992/93MC Kelly
Southend
AJ Parsons
Southend
SL Wedlock
Southend
AJ Hurley
Westcliff
1993/94AJ Parsons
Southend
E Walker
Customs
GA Worsfold
Rayleigh
MR Pool
Customs
1994/95S Harwood
Southend
A McCormick
Wickford
1995/96D Raeburn
Westcliff
D Raeburn
Westcliff
1996/97-JA Speigel
Southend
1997/98MS Twyble
Southend
R Mugridge
Wickford
1998/99MS Twyble
Southend
MR Cain
Basildon
1999/00MJ Bridger
Hadleigh
2000/01MJ Bridger
Hadleigh
H Grist
Southend
2001/02MC Kelly
Southend
2002/03MS Doxey
Southend
JT Luck
Shell
RH Prickett
Shell
2003/04I Prochazka
Westcliff
PA Chapman
Westcliff
2004/05AJ Parsons
Southend
2005/06GA Worsfold
Rayleigh
KA Wilcox
Westcliff
2006/07GA Worsfold
Rayleigh
JA Lutton
Basildon
SA Clarke
Basildon
2007/08GA Worsfold
Rayleigh
FE Gulley
Temple Sutton
TA Byram
Temple Sutton
2008/09SA Clarke
Basildon
J Wright
Southend
2009/10SL Wedlock
Southend
D Kraszewski
Basildon
2010/11SL Wedlock
Southend
J Wright
Southend
2011/12PR Laundy
Basildon
D Gardiner
Basildon
2012/13SL Wedlock
Southend
SL Wedlock
Southend
2013/14A Gedvilas
Basildon
DJ Millward
Basildon
2014/15SA Clarke
Basildon
A Gedvilas
Basildon
2015/16R Hewitt
Basildon
R Bensoussane
Temple Sutton
YearLightningRussell TrophyHadleigh Cup