Southend & District Chess League Title
Results 2017/18 Index    Division 2    Team Lightning

Last updated 30/01/18

Results 2017/18 - Perriman Cup

Round 1Round 2Semi-FinalFinal
Temple Sutton II4    )
)Temple Sutton II2 )
Thurrock II3 ))
 )Southend III4    )
Southend III6    )))
)Southend III3 ))
Basildon II4    ))
 )Basildon I)
Basildon I4 )))
)Basildon I6    ))
Southend II4    ))
 )
Thurrock I2 ))
)Southend I3 ))
Southend I5    )))
 )Basildon III)
Basildon III6    ))
)Basildon III6    )
Temple Sutton I0    )

Detailed Match Results

 

Round 1

 
Southend III02/10/17Basildon II401
1Roger H Oxenham (W)12001David Kraszewski175
2Stuart Pitherse6501Peter R Laundy168
3Nick J Lacey9910Paul A Savin162
4Christopher Wray 9801Arunas Gedvilas157
5Doris Randell 8001Alaa Gamal151
6Peter H Billson7610Default0
24
Bonus Points40
Total64
Average Grade89.7162.6
Average Performance102.4152.6
 
Thurrock I03/10/17Southend I402
1Gavin J Hughes (W)17101Howard Grist166
2Michael D Bradford12101Neil A Sutherland166
3Malcolm K Crane11601Dennis R Dartnell149
4Dan Ball10601Colin M Newton138
5Andrew Offord10401Fred R Whitefield130
6Leslie J Groombridge9810Steve J Haggerty100
15
Bonus Points10
Total25
Average Grade119.3141.5
Average Performance107.3153.5
 
Temple Sutton II04/10/17Thurrock II403
1Gary M Perks (W)126Derek Reynolds114
2Urbi Modhura10110Richard Ball104
3Purba Audhora9001Terry Field103
4Isha Aggarwal-Stanbridge7410Francis Butterworth-Parr103
5Cameron Parish-Wright7201Leslie J Groombridge98
6Matthew Davis2701Ronald H Prickett91
23
Bonus Points10
Total43
Average Grade81.7102.2
Average Performance89.894.0
 
Basildon I05/10/17Southend II404
1Justin P Baptie (B)20101Stephen L Wedlock159
2Tamas Somogyi17510Michael J Saunders149
3David J Millward167Dennis R Dartnell149
4Peter R Laundy16810Colin M Newton138
5Sean A Clarke16310Fred R Whitefield130
6Alaa Gamal15110John R Chapman68
41
Bonus Points02
Total44
Average Grade170.8132.2
Average Performance164.7138.3
 
Basildon III05/10/17Temple Sutton I405
60def
Bonus Points00
Total60
 

Round 2

 
Temple Sutton II07/12/17Southend III
1Gary M Perks (W)126Roger H Oxenham120
2Melvin R Pool11801Niall Priore100
3Frank E Gulley10310Steve J Haggerty100
4Isha Aggarwal-Stanbridge7401Nick J Lacey99
5Cameron Parish-Wright7201Matt P Bellman76
6Matthew Davis2710Alan H Wilson62
23
Bonus Points00
Total23
Average Grade86.792.8
Average Performance84.595.0
 

Semi-Final

 
Southend III09/01/18Basildon I407
1Niall Prior (W)e10001Radu Bara165
2Christopher Wray 9801David J Millward167
3Nick J Lacey9901Alaa Gamal151
4Doris Randell 8001Arunas Gedvilas157
5John R Chapman6801Daniel AR Hardy-Wallace141
6Alan H Wilson6201Lakshan Siddharth92
06
Bonus Points40
Total46
Average Grade84.5145.5
Average Performance72.8157.2
 
Southend I23/01/18Basildon III408
1Josh Winiberg (W)16801Alaa Gamal151
2Howard Grist16610Daniel AR Hardy-Wallace141
3Neil A Sutherland166Anthony M Miles99
4Stephen L Wedlock15910Andrew Daniele100
5Dennis R Dartnell14910Lakshan Siddharth92
6Michael J Saunders14901Tom Hedaux79
32
Bonus Points03
Total36
Average Grade159.5110.3
Average Performance134.2135.7

Results 2017/18 Index    Division 2    Team Lightning