Southend & District Chess League Title
Results 2016/17 Index    Division 2    Challenge Match

Last updated 13/04/17

Results 2016/17 - Perriman Cup

Round 1Round 2Semi-FinalFinal
 Basildon III3    )
 )Temple Sutton II4 )
 Temple Sutton II3 ))
 )Southend I5    )
Basildon I1 )))
)Southend I5 )))
Southend I4 ))))
 )Southend I5    ))
 Southend III4 ))
 )
Temple Sutton I2 ))
)Basildon II3 ))
Basildon II4    )))
 )Thurrock II3    ))
 Thurrock II5    )))
 )Southend II2 )
 Southend II5 ))
 )Southend II4 )
Thurrock I6    ))
)Thurrock I2    )
Billericay0    )

Detailed Match Results

 

Round 1

 
Thurrock I04/10/16Billericay401
60def
Bonus Points00
Total60
 
Temple Sutton I05/10/16Basildon II402
1Justin P Baptie (W)183Paul A Savin162
2Riyad Bensoussane140Arunas Gedvilas159
3Gary M Perks138Peter R Laundy160
4Kit-Long Siu13701David Flynn155
5John R Marshall134Alaa Gamal152
6Melvin R Pool12501Seshagiri Vaddadie148
24
Bonus Points0
Total24
Average Grade142.8156.0
Average Performance139.3159.5
 
Basildon I06/10/16Southend I403
1David Kraszewski (B)17901Howard Grist181
2Sean A Clarke16501Neil A Sutherland173
3Tamas Somogyi169Stephen L Wedlock159
4Arunas Gedvilas15901Josh Winiberg157
5Paul A Savin16210Dennis R Dartnell147
6Seshagiri Vaddadie14801Michael J Saunders143
14
Bonus Points00
Total14
Average Grade163.7160.0
Average Performance135.0188.7
 

Round 2

 
Basildon II10/11/16Thurrock II404
1Paul A Savin16210Dan Ball112
2Arunas Gedvilas15910Malcolm K Crane109
3Peter R Laundy16001Marcin Daczkowski95
4David Flynn15510Frank A Sealey101
5Anthony M Miles107Robin C Smith100
6Tom Hedaux8401Terry Field82
32
Bonus Points02
Total35
Average Grade137.899.8
Average Performance118.0119.7
 
Southend II14/11/16Thurrock I405
1Stephen L Wedlock (W)15910Marek Vlcek177
2Josh Winiberg15710Andrew Offord122
3Dennis R Dartnell14710Malcolm K Crane109
4Michael J Saunders14310Derek Reynolds108
5Fred R Whitefield13310Marcin Daczkowski95
6Roger H Oxenham131Ronald H Prickett104
5
Bonus Points01
Total52
Average Grade145.0119.2
Average Performance160.8103.3
 
Basildon III24/11/16Temple Sutton II406
1David Flynn15510Gary M Perks138
2Daniel AR Hardy-Wallace14501John R Marshall134
3Anthony M Miles107John Barber108
4William T Rippon106Gordon Deuchars94
5Tom Hedaux8401Urbi Modhura76
6Lakshan Siddharth7110Purba Audhora76
33
Bonus Points0
Total33
Average Grade111.3104.3
Average Performance104.3111.3
 
Southend I29/11/16Southend III407
1Howard Grist (W)181Colin M Newton132
2Neil A Sutherland17310Roger H Oxenham131
3Christian F Westrap17010Tony C Lodge91
4Stephen L Wedlock15910Peter H Billson79
5Josh Winiberg15710Alan H Wilson60
6Dennis R Dartnell14710William U Bremner56
5
Bonus Points04
Total54
Average Grade164.591.5
Average Performance166.289.8
 

Semi-Final

 
Thurrock II05/01/17Southend II409
1Dan Ball (B)11201Stephen L Wedlock159
2Derek Reynolds10801Dennis R Dartnell147
3Richard Ball10101Michael J Saunders143
4Marcin Daczkowski95Colin M Newton132
5Leslie J Groombridgee9001Steve J Haggerty96
6Terry Field8210James I Courtenay64
14
Bonus Points10
Total34
Average Grade98.0123.5
Average Performance97.0124.5
 
Temple Sutton II16/01/17Southend I408
1Gary M Perks (B)13801Howard Grist181
2John R Marshall13410Neil A Sutherland173
3Melvin R Pool12501Christian F Westrap170
4Ashley Carr11301Stephen L Wedlock159
5Frank E Gulley10601Josh Winiberg157
6Urbi Modhura7601Dennis R Dartnell147
15
Bonus Points30
Total45
Average Grade115.3164.5
Average Performance121.8158.0
 

Final

 
Southend I10/04/17Southend II410
1Howard Grist (B)18110Dennis R Dartnell147
2Neil A Sutherland17301Michael J Saunders143
3Ian D Gilbert17110Fred R Whitefield133
4Christian F Westrap17010Colin M Newton132
5Stephen L Wedlock15910Roger H Oxenham131
6Nick J Lacey8710Steve J Haggerty96
51
Bonus Points01
Total52
Average Grade156.8130.3
Average Performance163.7123.5

Results 2016/17 Index    Division 2    Challenge Match